Chlorella: Konzerva sluneční energie a vitamínu D

Chlorella je fascinující z mnoha důvodů. Pojďme se zaměřit na dvě její složky, které významně souvisejí se sluncem. Jsou to chlorofyl a vitamín D. Zeleného pigmentu chlorofylu má chlorella nejvíce ze všech potravinových zdrojů na světě a na špičku patří i v obsahu často nedostatkového vitamínu D.

Chlorofyl, tekuté slunce

Chlorofyl je dobře známé zelené barvivo rostlin. Dokáže kumulovat sluneční energii a proměnit ji na energii chemickou. My si ho, na rozdíl od rostlin, vyrobit neumíme. Velmi nám ale prospívá a je dobré mít zelené potraviny pravidelně v jídelníčku. V chirurgii a ošetřovatelství je chlorofyl využíván pro své hojivé účinky. Podporuje regenerační procesy na poškozené pokožce i sliznicích – granulaci a epitelizaci. Snižuje také svědění, bolest a nepříjemný zápach chronických ran. Dezodorační účinky se ostatně uplatňují nejen při vnějším, ale i vnitřním používání.

Chlorofyl dokáže naše tělo hojit zevnitř, stejně jako vně. Mimo to také chlorofyl přispívá k dobré krvetvorbě a naopak pomáhá omezovat nebezpečné mutace buněk.

Vitamín D, vzácný a důležitý

Nedostatek vitamínu D v západní populaci je známá věc. Tento vitamín je přitom důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu z potravy do krve a zasahuje tak do řady klíčových pochodů v našem těle. Celkem se podílí na 200 reakcích v organismu. Dlouhodobý nedostatek vede k narušení imunity, osteoporóze, vyšší kazivosti zubů, přispívá k nemocem srdce nebo třeba Alzheimerově chorobě či nádorovým změnám.

Odkud vitamín D čerpat? Zdroje jsou dva. Tělo si jej umí vzít z potravy a také jej vyrobit v kůži po dopadu slunečního záření, konkrétně jeho UVB složky. Slunění je naším hlavním zdrojem vitamínu D. Když se od Slunce vzdalujeme a přichází podzim a zima, tvoří se vitamínu D v pokožce podstatně méně. A právě tehdy nabývají na důležitosti zdroje v potravě.

Mezi známé potravinové zdroje vitamínu D patří játra, rybí tuk, vejce a mléko volně se pasoucích zvířat. Významným zdrojem je i chlorella, jejíž pravidelná konzumace tak pomáhá řešit jeden z častých civilizačních problémů. Kouzlo tkví v tom, že chlorella obsahuje i další látky, které se podílejí na procesech souvisejících s funkcí vitamínu D. Chlorella není jednou izolovanou látkou, která sama o sobě zmůže jen málo. Je zdrojem desítek látek, které v synergickém efektu roztáčejí soukolí ozdravných pochodů v celém organismu.